Peklo na zemi 

Danielku má konečne po dlhých piatich mesiacoch v nemocnici doma. Ale. "Stále sa ráno budím s tým, že všetko to bol iba zlý sen," trpko povie mama Jana, utierajúc si slzy, ktoré jej stekajú po tvári ako hrachy. Vzápätí sa za plač ospravedlní a prejde do ťažko uveriteľného smiechu s poznámkou: "Čo revem, veď aha, je tu. Živá."

Peklo na zemi

Mama Jana: dvojičky Darinka s Danielkou boli na nerozoznanie, už to tak nie je, čert to ber, vážime si holý život!"

A to si naivne myslela, že tento rok bude fajn. Jedenásteho januára si našla robotu – mala to doslova na skok z prenájmu, kde žila a časovo jej to vyhovovalo stopercentne. Zo škôlky si mohla svoje baby zobrať bez stiahnutého žalúdka, či a ako to stihne. Jana má totiž dcéry tri. Kým veľká, 19-ročná Diana už skúša fungovať samostatne, jej šesťročné dvojičky Darinka s Danielkou žili iba s mamkou.

Vo štvrtok 14-tého januára dievky prišli zo škôlky domov a Danielka bola nesvoja. Bolela ju hlavička, napínalo na zvracanie, vyskočila teplota. Cez 38 stupňov. V podvečer Jana, pre istotu, volala pohotovosť, poradili jej pediatra so sanitkou, ktorý nedorazil. "Nerobila som ale z toho paniku, pretože horúčka nestúpala, navyše malá mi zaspala, povedala som si, uvidíme čo bude ráno."

Danielka sa išla vycikať a na nohách uvidela fialové fľaky, sanitka prišla okamžite, lenže kým dorazili do nemocnice, dievčatko omdlievalo a jej telo bolo doslave posiate fľakmi. "Zrazu ma postavili pred hotovú vec – mám sa pripraviť na najhoršie, moja dcérka dostala meningokovú sepsu a 48 hodín bude doslova bojom o život. Uviedli ju do umelého spánku. Ako som to strávila? Preboha, to sa nedá!!! Chcela som zomrieť, chcela som skočiť z mosta, nevládala som sa nadýchnuť, zle, celé zle. Najhoršie bolo, až ani po tých smrteľných 48 hodinách mi nádeje doktori nedávali. Stále len čierne prognózy. Des, " spomína Jana a vzápätí dá sladkú pusu svojej Danielke, ktorá anjelskými očami pozoruje svoju mamku z postele. Do toho sa okolo nás motá štebotajúce jednovaječné dvojča, zdravá Darinka. Tieto sestričky sú naozaj jedno telo, jedna duša. Darinka 4 mesiace nevidela svoju sestričku a to je pre ňu najhorší zážitok v živote.

9 plastík: Danielka dostala meningokovú sepsu – extrémne silnú reakciu organizmu na bakteriálnu infekciu krvi. Úmrtnosť je vysoká, až 25 percent, ale toto malé šidlo zabojovalo a je tu s nami! "V umelom spánku bola dva a pol mesiaca, dostávala lieky proti bolesti štyrikrát silnejšie než morfium, telo mala úplne vyžraté do kosti. Peklo! Sedíš pri svojom milovanom stvorení, ktoré spí umelým spánkom, stískaš jej ručičku celú chrastavú a fialovú, dávaš jej pusinky, prosíš Boha, aby toto nedopustil, nastavuješ sa, že sa to musí zlepšiť a do toho si ťa zavolá psychológ a povie ti, že to stále nie je dobré a amputácia ručičiek a nožičiek vôbec nie je nereálna. Chápeš? Že ti proste možno ostane len trup s hlavičkou. Panebože, nie, nemôžem sa k tomu ani vracať, ja nechápem ako som sa mohla nezblázniť," plače mama Janka.

Je to veľmi zákerné ochorenie, prakticky nepredvídateľné, večer si človek ľahne akoby s chrípkou a ráno sa už nemusí zobudiť. Petechie, krvné podliatiny sú typickým príznakom, ale nemusia sa objaviť okamžite. Čas je veľmi rozhodujúci. Mala Danielka šťastie v nešťastí? "To rozhodne, sakra, veď sa na ňu pozri – je ako anjelik, na zjedenie. Áno, pod perinou zrazu uvidíš to znetvorené telo, malá má za sebou deväť plastík, koža sa hojila ťažko, je fialová, natiahnutá, pripomína to ťažké popáleniny.

Áno, Danielka nemá niekoľko článkov prstov na rukách, museli ich amputovať. Áno, Danielka má zničený zadoček, musí mať dočasne stómiu, navyše mi moja, kedysi neposedná princezná, nechodí. Každou chvíľou dostaneme invalidný vozík. Ale!!! Žije, vníma, rapoce ako predtým, vývod o pár mesiacov hádam pôjde preč, potom nás čakajú ťažké rehabilitácie so svetlom na konci tunela, že sa snáď na vlastné nožičky postaví. Chápeš? Moja dcéra utiekla hrobárovi z lopaty, je užasný bojovník a ja predsa nemôžem fňukať, čím všetkým sme si prešli," vychrlí zo seba Jana, ktorá dostala v najhoršom období niekoľko ďalších faciek od života.

Vo februári sa narýchlo musela vysťahovať z prenájmu, pretože majiteľovi bytu sa priečila Danielkina diagnóza – čo keď má nakazený celý byt? "Darmo argumentuješ lekárskymi potvrdeniami, že skriňa ani posteľ nie sú infekčné, zbalila som veci a prišla k mame, ktorá je tiež v prenájme. Ale aj odtiaľto musíme preč, invalidný vozík zničí parkety. V marci podľahol rakovine môj otec, som presvedčená, že Danielkin stav jeho koniec urýchlil. V práci som, samozrejme, skončila, momentálne som vo finančných suchotách, čakám na prvý opatrovateľský príspevok. Ja neviem, čo všetko ešte príde, ale pochopila som jedno – som najbohatší človek na svete. Danielka to dokázala!!!Občianske združenie Medzi nami sa snaží pomôcť sociálne slabším rodinám a rodinám s postihnutým členom, preklenúť bezútešnú situáciu. Ide o ľudí, ktoré sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.
Možno sa nájde niekto, koho príbeh Janky s dvojičkami oslovil. Radi by sme im pomohli s úhradou nákladov na bývanie, ktoré si musia nájsť nové. ĎAKUJEME!
Číslo účtu IBAN, kam môžete posielať príspevok: SK853100 0000 004040218205. Pripíšte poznámku: Jana

Chcem pomôcť

Občianske združenie Medzi nami sa snaží pomôcť sociálne slabším rodinám a rodinám s postihnutým členom, preklenúť bezútešnú situáciu. Ide o ľudí, ktoré sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.
Možno sa nájde niekto, koho príbeh Janky s dvojičkami oslovil. Radi by sme im pomohli s úhradou nákladov na bývanie, ktoré si musia nájsť nové. ĎAKUJEME!
Číslo účtu IBAN, kam môžete posielať príspevok: SK853100 0000 004040218205. Pripíšte poznámku: Jana


Nota bene

Nota bene

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.

facebook fan page

pridajte sa k nám na Facebooku