príbehy 2023 

Bez Vianoc

Bez Vianoc

December 2023
Má komplikovanejší a ťažší život, ale keď sa hlbšie zamyslí, tak adresne skonštatuje: „Je mi vlastne oveľa lepšie. Menší strach, väčšia sloboda. Keď odomykám dvere do domu, nestiahne mi hrdlo a žalúdok, čo ma tam čaká.“ Tamara. Má 46, rieši si invalidný dôchodok a každý boží deň ide nie na sto, ale sto päťdesiat percent. Mama a babka. Hoci babkou je zvláštnou. Svoju trojročnú vnučku Karolínku má v opatere od narodenia... »»»

Maturantka v mínuse

Maturantka v mínuse

November 2023
Má čerstvých devätnásť, tento školský rok ju čaká maturita, prijímačky na vysnívanú vysokú školu. Mladé dievča, ktoré má celý život pred sebou. V tomto veku si ho každé dievča maľuje skôr na ružovo. Marianka nie… »»»

Záchranárka

Záchranárka

Október 2023
Vychovávala ju babka a ona vie, že teraz ju dochová. Pretože to tak cíti, pretože ona taká je. Empatická, starostlivá a zodpovedná. Keď jej poviem, nech myslí viac aj na seba, len sa pousmeje a povie: „O mňa fakt nejde.“ Nikola. Má tridsať jeden a osud sa s ňou naozaj nemazná. »»»

Dystrofia na druhú

Dystrofia na druhú

August 2023
Šťastní? „Hm..., ale vieš čo, v princípe sme. Veď ja ešte stále chodím, sme spolu, ľúbime sa, keď príde vnučka Viki, tak sa všetko rozžiari. Dohodnime sa, že áno, sme šťastní, fungujeme,“ so závanom trpkosti v hlase povie Mária. »»»

Stopercentní bratia

Nezlomní

Júl 2023
Na oboch rukách ortézy, okolo krku nutný golier. Keď dlhšie hovorí, zadýcha sa. Keď sa chce napiť, musí požiadať o pohár vody a ak je príliš ťažký, musí ho jej Tomáš podržať. Aby sa dokázala napiť. Napriek tomuto všetkému mi na otázku, ako sa má, sediac na vozíku odpovie: „Dobre.“ Oľga. »»»

Stopercentní bratia

Stopercentní bratia

Máj 2023
Popíjam citronádu s dvoma bratmi, z ktorých doslova sála slušnosť, zodpovednosť a skromnosť. Vlastne sa aj čudujú, prečo o nich idem písať. Občas sa nesmelo zapýria – najmä vtedy, keď im skladám poklonu – ako bravúrne chytili život do svojich rúk. Pretože – na rovinu, pokojne sa mohli ubrať aj opačným smerom... »»»

Zomknutí

Zomknutí

Apríl 2023
Všetko sa to zomlelo znenazdajky, rýchlo a šokujúco. Manželka sa rozhodla pre rozvod, priznala priateľa a zaskočeného Daniela, ktorý chcel rodinu zachrániť, neriešila. „Bola rozhodnutá a museli sme to všetci len akceptovať. Deti aj ja,“ so zmiešanými pocitmi začína debatu Daniel. Má 47, dve deti, Alexa (14) a Paulínku (11). Dnes fungujú v domácnosti v stopercentnej trojici, ale... »»»

Doma len na dovolenke

Doma len na dovolenke

Marec 2023
Tešila sa na dieťa, tehotenstvo bolo úplne v poriadku, bola pripravená, že bábätko zmení zabehaný režim, ale že sa jej život zmení do bodky tak radikálne, to sa ani v najčernejšom sne nedá predstaviť. Julka a Dean. Mama a syn. Ona má dvadsaťdeväť, on tri. »»»

Ani ľavá, ani pravá

Ani ľavá, ani pravá

Január 2023
„Myslíš, že toto už bude naposledy? Veď už pomaly nemajú čo zo mňa rezať,“ humorom sebe vlastným ma privíta Heňa. Žena, ktorá je jednoducho neskutočná. Napriek všetkému, čo si prežila, napriek stále viac a viac fatálnejším amputáciám z nej srší láska, dobro a optimizmus. „Čo ti poviem, baví ma žiť,“ jasne zdôrazní. »»»Nezlomná

Aktuálny príbeh:
Nezlomná

Chcem pomôcť

Pri každom príbehu - pokiaľ je tento príbeh aktuálny - je uvedená možnosť pomoci, v prípade finančných darov aj heslo prostredníctvom ktorého, je možné poukázať na číslo účtu IBAN SK853100 0000 004040218205 prostriedky pre konkrétny príbeh. Ak heslo neuvediete, vyzbierané peniaze sú darované na aktuálny príbeh. Naša pomoc je však vždy výlučne adresná a konkrétna.

facebook fan page

Len oni dvaja

Aktuálny príbeh:
Len oni dvaja

Nota bene

Nota bene

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.


pridajte sa k nám na Facebooku