Záchranárka 

Vychovávala ju babka a ona vie, že teraz ju dochová. Pretože to tak cíti, pretože ona taká je. Empatická, starostlivá a zodpovedná. Keď jej poviem, nech myslí viac aj na seba, len sa pousmeje a povie: „O mňa fakt nejde.“ Nikola. Má tridsať jeden a osud sa s ňou naozaj nemazná.

DONIO PODPORTE NIKOLU CEZ DONIO
Podporiť ľudí z našich príbehov máte možnosť aj prostredníctvom portálu Donio. ĎAKUJEME!Záchranárka

Hrdinka: Nikola v tridsiatke vytvorila rodinu pre kŕdeľ detí. Nedá ich za nič na svete a deti zasa ju!

Porodila dve deti, Ninka má dvanásť a čerstvý prváčik Maroško šesť. Je na nich sama, ale neplače, sú to jej najväčšie poklady a sama o sebe tvrdí, že je šťastnou mamou. Vždy mala v hlave, že radšej menej detí, ale vedieť ich uživiť. Taký obyčajný pohodový život. Nikolka je racionálnou ženou, to bez debaty.

Prečo ale vyrastala u babky? Servítku pred ústa si nedáva, „nie je dôvod,“ potichšie začne. Mama sa totiž krátko po jej narodení „spustila“ a s malými prestávkami to trvá dodnes. „Ťažko sa mi o tom hovorí, ale moja mama prepadla drogám. Dnes má 51 a v podstate už tri desaťročia je závislá. Ale tak zvláštne, neviem to ani presne opísať. Zďaleka totiž nevyzerá ako troska, naopak, relatívne pekná a upravená žena vedela byť. Ale čo sa rodiny týka – bola absolútne nespoľahlivá, jednoducho, nedávala to. Problém však je, že stále je to moja mama. Stále k nej niečo cítim, chýba mi, aj keď ma veľakrát oklamala, podrazila, sľúbila a nedodržala to. Sakra, mám ju aj rada,“ utiera si slzy Nikola.

S novým partnerom ale Nikolina mama porodila ďalšiu várku detí, nádherných a zdravých. Emka má 15, Bibka 13 a Bohuško 12. Pred troma rokmi ich otec zomrel a hoci ostali žiť v pofidérnom dome s mamou, Nikola bola tá, ktorá de facto viedla aj ich domácnosť. „V škole, u lekára, proste všade mali súrodenci uvedený kontakt na mňa. Ja som chodila na rodičovské, keď boli chorí, letela som k doktorke, brávala som ich k nám osprchovať sa, robila som im nákupy, doniesla navarené jedlo, kontrolovala domáce úlohy. Mama mi len dávala peniaze a ja som sa starala. Na deti bola milá, nijaké výstupy, bitky, hystérie tam neboli. Pred deťmi bola, ako to nazvať, akoby skrytou narkomankou…“

Na jar tohto roku sa ale karty obrátili. NAKA robila raziu a Nikolke volali policajti. Boli slušní. Že mamu berú a teda, či si deti zoberie ona, alebo ich sociálka umiestni do domova. „Bol to šok, ale neváhala som ani na sekundu. Nemám síce vlastné bývanie, ale babka môjho Maroška, u ktorej bývame, ja jej hovorím svokra, aj keď s jej synom už nie sme spolu, dala súhlas, že súrodencov môžem priniesť. A tak sme tu všetci. Ja s babkou a 5 detí. Dve moje a traja súrodenci.“

… ich mama je vo väzbe a čaká ju súd. Polícia chytila viacerých, ide o organizovaný zločin – obchodovanie s narkotikami, Nikole je jasné, že mama si posedí v chládku desať rokov určite. „Je to tak bolestivé, pred deťmi sa tváriť veselo, odhodlane, vyrovnane a potom po nociach sa zadúšať žiaľom, bezmocnosťou, obavami. Nie, už sa nepýtam prečo. Prečo to mama robila. Miliónkrát sme ju všetci prosili, aby prestala, no bezvýsledne. V tomto je stratený prípad. Ľúto mi je ale súrodencov. Oni však vedia, že sú moji a nedám ich za nič na svete, aj keby sme mali skončiť len na suchom chlebe. Vedia, že do ich plnoletosti ich mám pod svojimi krídlami a nejako to zvládneme. Sú zlatí, len sú akční, vkuse behajú, lietajú, doberajú sa, hotový cirkus je u nás,“ s láskou v očiach sa usmeje Nikolka.

Potrebuje pomoc. Pretože aktuálne žijú len z jej opatrovateľského, ktorý poberá na 80-ročnú babku, do normálnej roboty práve kvôli babke nastúpiť nemôže. Nikto iný jej nevie „čistiť“ vývody, robiť hygienu, „babka je onkologický pacient a nie je na tom dobre. Jej vďačím za výchovu, nemám to srdce odložiť ju niekam. To určite nie.“

Súrodenci po otcovi poberali sirotské, odkedy ale ich mamu vzali do väzby, všetky príspevky sa dočasne stopli. Čaká sa na súd, kedy deti oficiálne „priklepnú“ Nikolke. Je to už 5 mesiacov. Nikoho z kompetentných nezaujíma z čoho žijú, za čo sa kupuje jedlo, drogéria. Argumentom je, veď potom vám všetko spätne vyplatia… „Toto je taký bordel! Bola som v tom, že ak ide o maloleté deti, súdy rozhodujú v skrátenom konaní. Lenže prišli letné prázdniny, súdy sa reorganizovali a my sme ostali doslova visieť vo vzduchu. Fakt už melieme z posledného. Nebyť mojej svokry, nedáme to. Jej vďačím za veľa, viem však, že sa budeme musieť pobrať ďalej. Bývanie je tu už stiesnené. Obvolávam inzeráty a ružovo to nevyzerá.“

Nájsť prenájom pre Nikolu s babkou a piatimi deťmi je nonsens. Meniť školy a spôsobovať ďalší stres, už dosť vyľakaným deťom, to Nikola nechce. Preto potrebuje ostať v Seredi. Ideál rodinný dom. „Obvolala som všetko, keď by som si už nejako na depozit aj napožičiavala, tak pri mojej odpovedi na otázku, koľko nás tam ide bývať, každý zloží telefón a debata skončila…“

Je pre súrodencov viac mamou alebo sestrou? „Ona je strašne dobrá, vieme, že nebyť jej, skončili by sme roztrúsení po viacerých domovoch, je to tá najlepšia sestra na svete, ktorá nám robí aj mamu. Zachránila nás,“ povie 15-ročná Bibka. A človeku behá mráz po chrbte…Občianske združenie Medzi nami sa snaží pomôcť sociálne slabším rodinám a rodinám s postihnutým členom, preklenúť bezútešnú situáciu. Ide o ľudí, ktoré sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.
Možno sa nájde niekto, koho príbeh Nikolky osloví. Aj váš príspevok pomôže na bežný život, pokiaľ súd nerozhodne o sociálnych príspevkoch. Plus by sme radi pomohli s prenájmom pre túto netradične veľkú rodinu. Ďakujeme!
Číslo účtu, kam môžete posielať príspevok: IBAN: SK85 3100 0000 0040 4021 8205 a pripíšte poznámku: Nikola

DONIO PODPORTE NIKOLU CEZ DONIO
Podporiť ľudí z našich príbehov máte možnosť aj prostredníctvom portálu Donio. ĎAKUJEME!

Chcem pomôcť

Občianske združenie Medzi nami sa snaží pomôcť sociálne slabším rodinám a rodinám s postihnutým členom, preklenúť bezútešnú situáciu. Ide o ľudí, ktoré sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.
Možno sa nájde niekto, koho príbeh Nikolky osloví. Aj váš príspevok pomôže na bežný život, pokiaľ súd nerozhodne o sociálnych príspevkoch. Plus by sme radi pomohli s prenájmom pre túto netradične veľkú rodinu. Ďakujeme!
Číslo účtu, kam môžete posielať príspevok: IBAN: SK85 3100 0000 0040 4021 8205 a pripíšte poznámku: Nikola


Nota bene

Nota bene

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.

facebook fan page

pridajte sa k nám na Facebooku