príbehy 2020 

Rodičia na dvesto percent

Rodičia na dvesto percent

Január 2020
Pani Julka s manželom Miloslavom mali plány na pokojný a vcelku veselý dôchodok. Na dome túžili vymeniť strechu, chceli si dopriať sem-tam výlety. Dnes je všetko inak. Dovolenky nehrozia, na dome stále svieti stará strecha a z úspor nezostalo nič, dokonca majú na krku úver. „Veru, všetko sa nám obrátilo naruby, je to ako zlý sen,“ smutne konštatuje 68-ročná Julka. »»»

Rezaná na etapy

Rezaná na etapy

Február 2020
Na začiatku sme si stanovili jasné pravidlá – žiadna ľútosť, slzy či fňukanie. „Život je dar, ktorý si vážim a teším sa z neho,“ povie 44-ročná Heňa, mama štyroch detí. Žena, ktorá, ako sama tvrdí, neobsedí na zadku a dlho nevydrží so zavretými ústami. Je plná energie, plánov. Reálna optimistka. »»»

Chcem zdravie a ocka

„Chcem zdravie a ocka“

Marec 2020
Veľké jubileum - prvý krížik v živote mala 16. októbra. Oslava? Ako z najhoršieho sna. „Cez tieto dvere neprajem prejsť nikomu...“, cez slzy povie mama Alena. Sedíme na chodbe detskej onkológie. »»»

Na čerstvý vzduch

Na čerstvý vzduch

Apríl 2020
Robí to vždy, keď sa jej pohorší, keď ide do nemocnice, veľkými tmavými očami pozrie na rodičov a povie: „Pomôžte mi, ja nechcem zomrieť.“ Trinásťročná Karinka. »»»

Lukášov sľub

Lukášov sľub

Máj 2020
Bol to šok a všetko sa to zomlelo strašne rýchlo. A do toho do životov vhupol aj Covid 19, karanténa, ochromená krajina. V jednej prešovskej famílii je ale koronavírus na druhom mieste. »»»

Sen o chemoterapii

Sen o chemoterapii

Jún 2020
Nikoleta. Má čerstvých dvadsať osem a ešte pred pár mesiacmi by povedala, že je konečne najšťastnejšou ženou na svete. Žiaden blahobyt, vlastná strecha nad hlavou, ale pocit, že máš pri sebe muža, ktorý ťa ľúbi a s láskou sa stará aj o jej dcérku, to je „na nezaplatenie“, povie Nika a utiera si slzy. »»»

V bludnom kruhu

V bludnom kruhu

August 2020
Momentálne sa cíti bezradne. Vie, že radikálne riešenie teraz neprichádza do úvahy, uvažuje reálne a vie, že „nemám teraz kam ísť, odísť,“ povie 28-ročná Veronika, mam päťročnej Rebeky a päťmesačnej Elisabeth. »»»

Bojovník Timko

Bojovník Timko

September 2020
Bola to vlastne sekunda. Zmenila všetko. Manželov Andreu a Miloša ešte stále hocikedy prepadnú šialené závaly beznádeje, strachu a bolesti. Zmätok v hlave aj na duši, kedy máš vôbec problém sa čo i len nadýchnuť. Smútok sa v ich dome dá doslova krájať. »»»

Krutý pád

Krutý pád

Október 2020
Bola streda, úplne obyčajný deň, hoci s dátumom 1. apríl. Keď už niečo čakáš, tak možno nejakú väčšiu či menšiu srandu. U Holbovcov sa ale udial iný scenár. Desivý, čierny. Spamätávajú sa z neho dodnes. »»»

Bez slov

Bez slov

November 2020
Je pre ňu všetkým, stredobodom vesmíru, čo ale neznamená, že ho rozmaznáva. Šesťročný Dávid síce takmer nič nepovie, no svojej mame rozumie do bodky. A tá keď zvýši hlas, Dávid vie, že musí poslúchnuť. „Jeho inakosť nie je dôvodom, že si ani na tretí krát nejde umyť zuby, napríklad,“ usmeje sa 33-ročná Miška, mama chlapčeka, ktorý čaká na svoju diagnózu. »»»

Vykradnuté Vianoce

Vykradnuté Vianoce

December 2020
Jej život nebol prechádzkou ružovou záhradou, napriek, doslova až šialeným situáciám sa ale Paťa dokázala vzchopiť a ísť ďalej. Už nechce rozoberať minulosť, vracať sa do boľavých spomienok, vie, že ani zďaleka ideálneho otca deťom nevybrala, na druhej strane je to práve jej 9-ročná Saška a čerstvo 7-ročný Miško, ktorí Pati dávajú zmysel života. „Sú mojím najväčším bohatstvom,“ povie. »»»Nezlomná

Aktuálny príbeh:
Nezlomná

Chcem pomôcť

Pri každom príbehu - pokiaľ je tento príbeh aktuálny - je uvedená možnosť pomoci, v prípade finančných darov aj heslo prostredníctvom ktorého, je možné poukázať na číslo účtu IBAN SK853100 0000 004040218205 prostriedky pre konkrétny príbeh. Ak heslo neuvediete, vyzbierané peniaze sú darované na aktuálny príbeh. Naša pomoc je však vždy výlučne adresná a konkrétna.

facebook fan page

Len oni dvaja

Aktuálny príbeh:
Len oni dvaja

Nota bene

Nota bene

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.


pridajte sa k nám na Facebooku