o nás 

Občianske združenie Medzi nami je malým združením, ktoré sa snaží pomôcť sociálne slabším rodinám a rodinám s postihnutým členom preklenúť ich, častokrát, bezútešnú situáciu.

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii. Združenie sa zameriava výlučne na ľudí z príbehov v Nota bene, cieľom teda nie je akási univerzálna širokospektrálna charita po Slovensku.

Základnou myšlienkou pomoci je: menej je niekedy viac. Ľudia z príbehov (ktoré tematicky aj autorsky pripravuje pre Nota bene OZ Medzi nami Lucia Bucheňová - text a Alan Hyža - fotografie) žijú častokrát v režime, ktorý je ťažkou skúškou aj ich psychiky. Nie raz ide o viacdetné rodiny a naším cieľom okrem iného je - nezabúdať aj na zdravých členov rodiny. Ktorí žijú „medzi nami“ a ktorí vďaka starostlivosti o chorého príbuzného nemajú šancu (ani financie) na bežný životný štandard. Naša pomoc je však vždy výlučne adresná a konkrétna.

Špecifikovať pomoc je vopred veľmi ťažké, publikované príbehy sú vždy iné. Išlo napríklad o príspevky na výnimičné kúry v špeciálnej hyperbarickej komore pre dievčatko v bdelej kóme, alebo sa nám podarilo vyriešiť bývanie matky s postihnutými dvojičkami, ktorým nečakane zomrel otec – jediný zarábajúci člen rodiny. Alebo sa zaplatili školské obedy pre osamelú matku šiestich detí. Podarilo sa tiež vyrovnať dlh na nájomnom, ktoré rozvedená matka štyroch detí nebola schopná pár mesiacov platiť, pretože kvôli vážnemu onkologickému ochoreniu prostredného syna, musela načas zatvoriť svoju malú predajňu ovocia a zeleniny, nakoľko sa musela starať o syna. Predajňa bola dovtedy slušným zdrojom obživy, zrazu museli žiť len z rodinných prídavkov... Podarilo sa nám zabezpečiť nový kotol pre rodinu, ktorá si zobrala do opatery vďaka týraniu mentálne i fyzicky postihnuté dievčatko.

Pomohlo sa tiež prispieť na delfinoterapiu – špeciálnu liečebnú kúru na Kryme pre autistického chlapca, ktorému sa vďaka kontraktu s delfínmi pomaly a opatrne zlepšoval jeho stav. Chlapec začal trochu rozprávať, čo je pre jeho rodičov viac než zázrak.... Príbehov a pomoci je za tri roky nášho fungovania viac a viac...

Chceme zdôrazniť, že píšeme o ľuďoch, ktorí nesnívajú o veľkých peniazoch, pre nich má - v našej starej mene - desaťtisíc korún, hodnotu povestného „milióna“, a ktorí sa, častokrát aj vďaka takejto sume, doslova dokážu „vyhrabať z dna.“

OZ Medzi nami o.i. aj organizačne zabezpečuje sociálnu výpomoc (komunikácia so sociálnymi úradmi alebo dohadovanie stavebnej firmy napr. pri debarierizácii kúpeľne pre svalovú dystrofičku).

Ďakujeme všetkým!

Alan Hyža, predseda OZ Medzi nami
Lucia Bucheňová, podpredsedníčka OZ Medzi namiChcem pomôcť

Pri každom príbehu - pokiaľ je tento príbeh aktuálny - je uvedená možnosť pomoci, v prípade finančných darov aj heslo prostredníctvom ktorého, je možné poukázať na číslo účtu IBAN SK853100 0000 004040218205 prostriedky pre konkrétny príbeh. Ak heslo neuvediete, vyzbierané peniaze sú darované na aktuálny príbeh. Naša pomoc je však vždy výlučne adresná a konkrétna.

facebook fan page

Len oni dvaja

Aktuálny príbeh:
Len oni dvaja

Nota bene

Nota bene

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.


pridajte sa k nám na Facebooku