príbehy 2021 

Prišlo aj na pravú nožku

Prišlo aj na pravú nožku

December 2021
„V lete, keď svieti slniečko a práčka doperie, tak napríklad aj vtedy to na mňa príde. Tak silno ma stisne pri srdci, aj pri obyčajnom prádle si totiž uvedomím tú definitívu. Že ja už nikdy nepovešiam prádlo na vysoké šnúry na dvore. Nedám to. Ide ma rozhodiť od beznádeje, blbosť, že?,“ odpovedá Heňa na otázku, kedy ju jej hendikep vie poriadne rozhodiť. »»»

Noemi

Noemi

November 2021
Začínajú vážne otázky. „Puberta už začala,“ podotkne mama Zuzka a na otázku, ako si predstavujú, plánujú budúcnosť, odpovie mlčaním. Jedenásťročná Noemi začína riešiť partnerské vzťahy. „Chcela by byť nevestou, mať muža, deti...“ »»»

Jednoducho - Mama

Jednoducho - Mama

Október 2021
Celý jej život sa točí okolo dvoch synov, a hoci chalani rastú, ten najstarší už dokonca oslávil plnoletosť, Jana vie, že „povolanie mama“ je pre ňu doživotné. »»»

Smutný obrat

Smutný obrat

September 2021
Žili si úplne do pohody, aj keď fungovali spolu prakticky non-stop, nijaká „ponorka“ nehrozila. Sedemnásť rokov sú manželmi, 15 rokov pracovali vedľa seba pre spoločný biznis, roky rokúce od rána do večera spolu. „Bolo nám dobre, fakt dobre,“ povzdychne si Denisa, ktorú čaká prvé smutné výročie. Druhého októbra 2020 sa všetko pokašľalo. Nezvratne? »»»

Bojovníčky

Bojovníčky

August 2021
Doma vonia čerstvá bublanina, na gauči sa so smiechom doberajú Saška s Miškou, vo vedľajšej izbe sa 17-ročná Alenka chystá na brigádu, po izbe sa kráľovsky motá kocúr Murko – orientálna mačka. Navonok idylka. Lenže pohľad na mamu Alenku hovorí za všetko. Dobre veru zďaleka nie je. »»»

Milotky

Milotky

Júl 2021
Pred takmer troma rokmi sme uverejnili príbeh o mame Milote a - predovšetkým - o jej malej Milotke. Dievčatko malo vtedy tri roky a do nemocníc chodilo viac než na ihrisko za kamarátmi. Dnes sme u nich opäť. Pretože situácia je iná. Horšia... »»»

Pokoj v mokrom dome

Pokoj v mokrom dome

Jún 2021
Nemá na ružiach ustlané, no na banálnu otázku „ako sa má“, odpovie bez zaváhania: „Bez muža je nám báječne.“ Gabika. Má štyridsať štyri, dve deti, chorého otca, postihnutú, o rok staršiu, sestru Danku, chátrajúci dom, ale aj tak sa Gabika dokáže tešiť z každého nového dňa. »»»

Chuť žiť

Chuť žiť

Máj 2021
Tatiana. Má 57 a energie na rozdávanie. Pozitívnej. Zbožňuje ľudí, spoločnosť, na všetkom sa snaží nájsť to dobré, jej smiech a humor je doslova nákazlivý. Táňa dokáže človeka nabudiť. Nezainteresovaný by povedal – tej je teda sveta žiť. »»»

Ocko z neba

Ocko z neba

Apríl 2021
Tak veľmi sa tešili. Bol máj 2020. „Doslova sme skákali od radosti, splnil sa nám sen,“ hovorí Kristína. No v očiach sa jej namiesto iskričiek šťastia hromadia slzy. Neubehol ani rok a všetko je inak. Hrozivo inak. »»»

Na konci so silami

Na konci so silami

Marec 2021
Vlastne od začiatku sa jej život uberal čudným smerom. Od malička si pamätá len hádky rodičov, myslela si, že rozvodom sa to ukľudní. Omyl. Otec na ňu so sestrou zvysoka kašľal, dievčatá ostali u mamy, ale prechádzka ružovou záhradou to teda nebola. Monika, 37-ročná utrápená a smutná žena. »»»

Jabĺčkový sen

Jabĺčkový sen

Február 2021
Má čerstvých štrnásť, ale ona sa z toho, že je už veľká, neteší. Úsmev sa z jej tváre vytráca. Má okolo seba milujúcich rodičov, mladšieho brata aj sestru, svojich najbližších, ktorí by jej zniesli aj modré z neba. Keby to šlo. Ale ona vie, že to nejde. Že zdravá nikdy nebude. Že nikdy už nebude lepšie, práve naopak... „Pre mňa už zázrak neexistuje,“ pološeptom, mrazivo povie a sklopí zrak. »»»

Konečne domov

Konečne domov

Január 2021
Klopem na vchodové dvere, otvára mi domáca pani s úsmevom od ucha k uchu. Šťastná-prešťastná. „Vitajte u nás doma!“, veselo povie, prízvukujúc slovíčko doma. V izbe spia deti, sedíme v relatívne veľkej kuchyni a Zuzka si nevie bývanie vynachváliť. »»»Nezlomná

Aktuálny príbeh:
Nezlomná

Chcem pomôcť

Pri každom príbehu - pokiaľ je tento príbeh aktuálny - je uvedená možnosť pomoci, v prípade finančných darov aj heslo prostredníctvom ktorého, je možné poukázať na číslo účtu IBAN SK853100 0000 004040218205 prostriedky pre konkrétny príbeh. Ak heslo neuvediete, vyzbierané peniaze sú darované na aktuálny príbeh. Naša pomoc je však vždy výlučne adresná a konkrétna.

facebook fan page

Poklad Katka

Aktuálny príbeh:
Poklad Katka

Nota bene

Nota bene

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.


pridajte sa k nám na Facebooku