príbehy 2010 

Je veľa tých, „medzi nami“, ktorí si zaslúžia pomoc a pozornosť. Trpia, trápia sa. Pretože do ich rodiny vstúpila choroba, nešťastie, chudoba. Pretože vedia a vidia, že život by mohol vyzerať úplne inak, keby. Keby aj oni mali to šťastie, riešiť obyčajné banality bežného smrteľníka...
AKO SME SPOLOČNE POMOHLI V ROKU 2010?

O postupe

O postupe

Január 2010
Tomáš je papierovo bez šance na vyzdravenie či spomalenie ochorenia. Ale on rieši najmä futbal. Teší sa z Afriky. »»»

Dvaja Petrovia

Dvaja Petrovia

Február 2010
Veľký Peter sa vrátil do normálneho života, jeho malý syn o to všemožne bojuje. „Bol som alkoholik a hanbím sa za to. Malého Peťa postihla rakovina a ja urobím všetko preto, aby sme zvládli ten šialený boj.“ »»»

Skrátený čas

Skrátený čas

Apríl 2010
Naposledy ho náramne vzpružilo a potešilo, že vyšlo slnko. Michal vie precítiť maličkosti, ktorým zdravý človek málokedy venuje patričnú pozornosť. Niet nad to, ako keď sa pozrie z okna a vidí zelenú trávu, stromy, jasnú oblohu. V tej chvíli dokáže aj on zabudnúť na trápenia a chmáry, ktoré mu jeho diagnóza prináša. Mišo je jedným z mála na Slovensku, ktorý sa už roky učí žiť s Marfanovým syndrómom. »»»

Mínus jedna

Mínus jedna

Máj 2010
Okatá Eniko už anjelsky lieta v nebi. Za necelé dva roky tri transplantácie, osemnásť operácií. Život sa zachrániť nepodarilo. Obyčajná rodinka z dedinky pri Komárne. Prím hrá maďarčina, ale dohovoríme sa aj po slovensky. Debatu však nie raz premôže ticho a more sĺz. Všetko je stále čerstvé, smutné a náročné. Kuchyňa je doslova obsiata fotkami malej princeznej. Okatej a veselej. »»»

Bez vlastnej strechy nad hlavou

Bez vlastnej strechy nad hlavou

Jún 2010
Katka o ôsmej uloží deti a večer čo večer premýšľa, kde budú o rok. Dočasné bývanie sa kráti a do pivnice sa nechce vrátiť. „Navonok pôsobím pokojne, ale vnútri sa od strachu zožieram. Veľmi sa bojím.“ »»»

Zohratá štvorka

Zohratá štvorka

Júl 2010
„Nech žijem kdekoľvek, doma sa má predsa človek cítiť najlepšie a najbezpečnejšie, nie?“ povie a dovolí nám nakuknúť do každého rohu v maličkom byte. Klobúk dolu, Dáša má vkus a len potvrdzuje pravidlo, že aj z mála peňazí sa dá vyčarovať kráľovstvo. »»»

Veľké bábo

Veľké bábo

August 2010
Spod okna sa ozýva detské bľabotanie. A počuť aj mamkino láskanie. Samé zdrobneniny, taký ten rozmaznaný tón, ktoré k bábätkám patrí. Plus spústa plyšákov. Stačí urobiť pár krokov a bábo máme ako na dlani. Oranžový cumeľ v ústach, pod kraťasmi plienka. Ivanko. Chlap ako buk. Doslova. »»»

O strachu

O strachu

September 2010
Odsúdená na doživotný strach. Takto si predpovedá svoj osud čochvíľa štyridsaťročná Renátka. Trefne, jasne, pravdivo. Je mamou štyroch detí a hoci má existenčných problémov nad hlavu, vie, že nič sa nevyrovná neistote a kope obáv, ktoré jej pred dvoma rokmi naštartovala diagnóza vtedy šesťnásťročnej dcéry Bibiany. Rakovina lymfatických uzlín. „Odvtedy sú slzy mojou neoddeliteľnou súčasťou.“ »»»

široký úsmev

Široký úsmev

Október 2010
Teraz v októbri má sladkých dvadsať a keď sa opýtate ako sa má, s bezbranným úsmevom odpovie „dobre.“ Teší na oslavu, určite nebude chýbať obľúbená torta od mamky a zasa bude v dome plno ľudí. To má Ľubo rád. Napriek hendikepu, neznáša izoláciu, nezatvára sa pred svetom. „Na vozíku už dokážem presedieť aj desať hodín, pohoda.“ »»»

Atti, musíš!

Atti, musíš!

November 2010
Práve ho preložili z operačky na jisku. Ešte spí, ale mama Martinka mi už volá. Jej hlas je opatrný. Unavený, smutný, rozvážny, no cítiť v ňom aj obrovskú dávku optimizmu. Ona si totiž nijaké pochmúrne scenáre nepripúšťa a jej štrnásťročný Attila už tobôž nie. V tom je ich sila. »»»

Harmónia

Harmónia

December 2010
Iný by možno frflal, ľutoval sa, nadával. Šiesti v malom trojizbáku, peňazí žalostne málo a k tomu diagnóza ako hrom. Ponurej nálade by sa nik nečudoval. Lenže, omyl. V prievidzskom byte je úplne pohodovo. Domáca pani Elenka pôsobí doslova ako balzam na dušu. Už dávno pochopila, že stresy a nervy nikomu a ničomu nepomôžu. „Treba žiť. S radosťou,“ povie. »»»Nezlomná

Aktuálny príbeh:
Nezlomná

Chcem pomôcť

Pri každom príbehu - pokiaľ je tento príbeh aktuálny - je uvedená možnosť pomoci, v prípade finančných darov aj heslo prostredníctvom ktorého, je možné poukázať na číslo účtu IBAN SK853100 0000 004040218205 prostriedky pre konkrétny príbeh. Ak heslo neuvediete, vyzbierané peniaze sú darované na aktuálny príbeh. Naša pomoc je však vždy výlučne adresná a konkrétna.

facebook fan page

Len oni dvaja

Aktuálny príbeh:
Len oni dvaja

Nota bene

Nota bene

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.


pridajte sa k nám na Facebooku