príbehy 2022 

Láskyplné, hoci boľavé Vianoce

Láskyplné, hoci boľavé Vianoce

December 2022
Boli neskutočne šťastní. Nič im nechýbalo, doma im pobehoval trojročný Miloško a čerstvá dcérka Sofia. Mirka bola na materskej, otec Miloš robil murára, relatívne slušne zarobil, ako obaja súhlasne prikyvujú, „Mali sme všetko. Krásny život.“ »»»

Sama nič nezvládnem

Sama nič nezvládnem

November 2022
Vie, že sa vydala za najlepšieho muža na svete. Vedela to vtedy, pred iks rokmi, keď bola bielou nevestou, ale rokmi sa jej to len a len potvrdzuje. On je neskutočný,“ zasmejú sa jej oči. Soňa. Kedysi nevedela obsedieť, vkuse bola v pohybe. Dnes? „Sama už nezmôžem nič.“ »»»

Smutná spoveď mamy

Smutná spoveď mamy

Október 2022
Má 65 a na otázku, či ju život baví, odpovie dlhým mlčaním... Blaženka. Žena, ktorá od detstva netúžila po ničom inom ako stať sa mamou. Ako tínedžerka odkočíkovala v dedine veľa detí. »»»

Len desať dní

Len desať dní

September 2022
Dodo a Janka. Vlastne môžu ďakovať covidu. Lebo sa stretli v rade na antigénové testovanie. Stáli za sebou. On s mamou a ona sama. Poznali sa zo sídliska, ale v čakaní na antigén si vymenili telefóny a prišlo k prvej kávičke. Dnes sú už čerstvo traja, no radosť je trochu oklieštená, teda, trošku dosť... »»»

Narodila sa druhýkrát

Narodila sa druhýkrát

August 2022
Štrnásty jún 2019 bol piatok, Nina bola už doma zo školy a spolu s mamou upratovali – vymieňali posteľné prádlo, tešili sa, že po týždni príde tatino Oto z Rakúska na víkend domov. Zrazu prišla Ninka do kuchyne, sadla si a mame hovorí, že ju strašne, ale strašne boli hlava vzadu pri zátylku. A odvtedy už nič nie je ako predtým... »»»

Nezlomná

Nezlomná

Júl 2022
Vždy bola akčná, samostatná, nikdy sa nijakej roboty nebála, naopak. Vedela, že nemá zmysel fňukať, že máš málo peňazí. Elenka. Mama dvoch dospievajúcich detí. Vyučená cukrárka, ktorá pečenie milovala. Má 37 a predlhých šesť rokov je onkopacientkou. »»»

Napokon to nevzdáva

Napokon to nevzdáva

Jún 2022
Bola plná energie, nemala na ružiach ustlané, ale úsmevy, aj v tom marazme, v ktorom žila, vedela rozdávať na všetky strany. Ľubka. Jej osud sme riešili v januári. Dnes je koniec mája. A všetko je zas úplne inak. A Ľubka len poznamená s pokusom o úsmev: „No, veď sa len trošku pohoršilo.“ »»»

Sama

Sama

Máj 2022
Na všetko je sama. Na radosť (tej je najmenej), smútok, beznádej, boj. Navyše vie, že musí byť aj dobrou herečkou, aby svoje ťažobné stavy nepresúvala na syna. Ten nepotrebuje vidieť zúfalú, uplakanú a vynervovanú mamu. Mama Monika a jej osemročný syn Matias. »»»

Nový život

Nový život

Apríl 2022
Normálny život. Nič extra, ale relatívna pohoda. Pred dvoma rokmi sa, ako podotkne, šťastne rozviedla, mala vlastný obchod s obuvou, rozbehnutý aj online predaj, dokázala zaplatiť byt, v ktorom žila so svojou milovanou sedemročnou dcérkou. „Uživila“ aj auto, nebol to nijaký luxus, ale ani živorenie. Saša. Má 39 a donedávna bývala v Kamenskom, Dnepropetrovská oblasť. Proste Ukrajina... »»»

Otec záchranca

Otec záchranca

Marec 2022
Bryndzové halušky by mohol robiť každý deň. „Na nich sa všetci traja zhodnú a jedli by ich na raňajky, na obed, aj na večeru,“ s láskou hovorí o svojich deťoch 35-ročný Marián. Chlap, s ktorým by málokto menil. Život sa mu za posledné štyri roky zmenil dramaticky. „Veru, to by bolo aj na román.“ »»»

Ešte rok prežiť

Ešte rok prežiť

Február 2022
Deťom by zniesla aj modré z neba, pred rokom a pol sme jej príbeh písali, pomohlo sa s úhradou prenájmu, no realita je odvtedy krutejšia. Definitívne ostala bez chlapa, no dramaticky, pre koronu, sa znížili aj jej brigády, vďaka ktorým mohla smelšie vojsť do potravín. Momentálne? „Som nesmierne vďačná staršej susede zdola, že my pravidelne donesie rohlíky a 2 litre mlieka pre dcérky, nezapisuje si to ako môj dlh, vždy len podotkne, Veronka, dcérky nesmú byť hladné. Áno, som momentálne v štádiu, že tie rožky s mliekom majú pre mňa cenu zlata.“ »»»

Sen o vode a svetle

Sen o vode a svetle

Január 2022
Je deväť hodín večer, tma už od piatej, sneh sa síce roztopil, ale zima statočná. Ľubka, zababušená od hlavy po päty, sedí pri kachliach a už vyše hodiny sa snaží zakúriť. „Je to makačka, drevo je premočené, ale dám to. Musím.“ »»»Nezlomná

Aktuálny príbeh:
Nezlomná

Chcem pomôcť

Pri každom príbehu - pokiaľ je tento príbeh aktuálny - je uvedená možnosť pomoci, v prípade finančných darov aj heslo prostredníctvom ktorého, je možné poukázať na číslo účtu IBAN SK853100 0000 004040218205 prostriedky pre konkrétny príbeh. Ak heslo neuvediete, vyzbierané peniaze sú darované na aktuálny príbeh. Naša pomoc je však vždy výlučne adresná a konkrétna.

facebook fan page

Len oni dvaja

Aktuálny príbeh:
Len oni dvaja

Nota bene

Nota bene

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.


pridajte sa k nám na Facebooku