ako sme spoločne pomohli v roku 2014 

Veľká vďaka, pomohli sme jedenástim osudom v minulom roku.
Naša pomoc je síce len kvapkou v mori, ale aj tá je, častokrát, v danej chvíli doslova životná. Aj minulý rok sme sa, bohužiaľ, stretávali s chudobou vo všetkých podobách. Choroba, strata práce, príp. práca za minimálnu mzdu, exekúcie, absencia otca v rodine a mame ostalo na krku niekoľko detí... Všetci hrdinovia našich príbehov v minulom roku si pomoc zaslúžili a dočkali sa jej aj vďaka priestoru v Nota bene a čitateľom, ktorým patrí hlboka poklona – v dnešnej dobe siahnuť do vlastného vrecka a prispieť na osud cudzieho je veľká vec, vážime si to a za vlaňajšie rodiny prikladáme jedno obrovské ĎAKUJEME!

Romčo

Romčo

Január 2014
Dvadsaťšesť ročný svalový dystrofik Roman vlani naozaj utiekol hrobárovi z lopaty – vďačiť za to môže svojej skvelej mame, ktorá mala v hraničnej situácii viac rozumu ako všetci lekári. Romčo je nenapodobiteľný optimista, život si napriek bariéram aj tak vychutnáva a v rámci možností sa mu darí stále dobre. Jeho rodine sa nakopili dlhy a vďaka uverejneniu ich príbehu sa aj mame Majke vyčaril úsmev na perách. To podstatné sa splatilo a ďakujú veľmi. »»»

Jana

Jana

Február 2014
Štyridsiatnička Jana živorí. Po ťažkej autonehode v 15-ich s trvalými následkami dodnes je na čiastočnom invalidnom. Popritom upratuje v dvoch firmách, aby mala s dcérou čo jesť. Z bývalého sa vykľul alkoholik a agresor, pred piatimi rokmi začala život nanovo. Výsledkom našej pomoci bola pomoc s úhradou prenájmu, aby neostali na ulici. »»»

Dáša

Dáša

Marec 2014
Rakovinou zožieraná Dáška trpí a bojuje naďalej. Stómiu pre ťažký stav napokon nemohli urobiť, na paliatívnom oddelení je stabilným "hosťom", zlyhávajú jej obličky, z ničoho nič odpadáva – plače, plače, plače. Z príspevku sa urgentne vyplatil dlh na prenájme jednoizbáku, momentálne ale musia z neho odísť, je na predaj. Dáška vybavila úver a berú si mobilný domček, zohnala aj pozemok na prenájom – natrafila na dobrých ľudí a jej osud je tak silný, že sa k Dáške tento rok ešte vrátime. »»»

Katka

Katka

Apríl 2014
Brutálne týraná Katka po rokoch našla odvahu a ušla od muža. S dvoma milovanými deťmi začala od nuly, z krízového centra sa vyšplahala na prenájom, dokončila si maturitu. Je ochotná hocikedy poradiť a pomôcť týraným ženám, financie zo zbierky v Nota bene použila na bývanie a veci pre deti. Rozjasnili sme jej aj my život. A zdá sa, že slnko svieti naostro – našla šťastie a my jej tuho držíme palce! :-) »»»

Vierka

Vierka

Máj 2014
Zdravotná sestrička Vierka sa chodí do práce usmievať a dobiť energiu, miluje svoju prácu. Doma to už veselé nie je. Opäť jedna zo žien, ktoré nemali šťastie pri výbere partnera. Starosť o tri deti a po rozvode aj dlhy, ktoré otec detí narobil. Vierka má dve práce, aby ukojila z dlhu, ktorý jej nedáva spávať. Spravila si finančný kalendár a postupuje podľa harmonogramu – na úkor napríklad aj prázdnej chladničky. Pomoc cez naše združenie jej urobila radosť. Jednak ukrojila neplánovane z dlhu a zaplnila sa aj chladnička. »»»

Veronika

Veronika

Jún 2014
Trojnásobná mladá mama Veronika nemala kde odkukať normálny spôsob fungovania. Rodičia asociáli, od 10-ich sa potulovala po decákoch, neskôr ubytovňa pre bezdomovcov. Prišlo prvé dieťa, neskôr s iným druhé dieťa a do tretiece s tretím tretie.... Jednoduchá žena by ale za svoje baby dýchala. A začína stáť pevne vlastnými nohami na zemi. Pridelili jej dvojgarzónku, radosť z vlastného bývania ju, v dobrom, rapídne zmenila. Peniaze od dobrých ľudí použila ako prvé na platbu nájomného, niečo si odložila na prerábku bytu a deťom nečakane urobila Mikuláša – vybrali si sladkosti, na ktoré predtým nemali šancu sa v obchode ani pozerať. »»»

Miriam

Miriam

Júl 2014
Chudobná a osamelá Miriam sa naďalej trápi životom so svojou dcérkou. Zbiera starý papier, centy za každé kilo potrebuje ako soľ. Aj Miriam, na našu žiadosť, zaplatila predovšetkým nedoplatok na nájomnom, strecha nad hlavou je predsa základ. Trochu nás mrzí, že ponúkanú prácu napokon neprijala, je preto už na nej ako sa posunúť o krok vpred.... »»»

Oľga

Oľga

August 2014
Pracovitá mama dvojičiek si veľmi váži príspevok, ktorý po uverejnení príbehu dostala. Ako prvé uhradila strojček na zuby pre dcérku, zvyšok išiel na dlh, ktorý síce nerastie, ale ani nemizne. Na nižší životný štandard sa nesťažuje, tvrdí, že ak má človek zdravé deti, nemôže byť nešťastný. A pozitívnu energiu zo seba rozdáva aj zákazníkom, ktorý si pri lahôdkárskom pulte pýtajú šunku či desať deka tresky. :-) »»»

Andrea

Andrea

Október 2014
Svojho syna porodila po štyridsiatke, s jeho otcom v kontakte nie je, ale Andrea tvrdí, že život si užíva naplno. Po rokoch sa z ubytovne dostala do sociálneho veľkého jednoizbáku, našla si prácu ako pomocná sila v kuchyni a, hoci v živote urobila zopár prešľapov, ktoré ju stáli aj istý čas slobody, dnes je príkladom, že každý človek má právo na reparát. Andrea ho zvládla na výbornú, je nielen starostlivou mamou, ale rozhodla sa pomáhať aj iným, ktorí sú na tom tak ako ona kedysi. Peniažky zo zbierky použila do úprav v pridelenom byte. Neskutočne bola vďačná! »»»

Simonka

Simonka

November 2014
Vlaňajšie prázdniny zmenili Simonke do bodky život. Pod kolesami ťažkého domiešavača prišla o nožičku a tá druhá, ktorú nemuseli amputovať má ďaleko od zdravej... Simonka sa z najhoršieho pozviechala. Z našej zbierky jej rodičia kúpili veci, po ktorých túžila a zažehnala sa aj finančná kríza v rodine (slepý čas, kým si otec vybavil opatrovateľský príspevok). Simonka sa napokon dostala aj do relácie V siedmom nebi, kde si získala sympatie celého Slovenska. Ľudia pomohli, prispeli a rodičia Simonky zo srdca ďakujú! »»»

Táňa

Táňa

December 2014
Je babkou, ale aj krstnou a de facto aj mamou. Tri v jednom. Táňa žije len pre svojho Lukáška, ktorého porodila jej adoptívna dcéra. Tá ale v puberte "začala plávať v mútnych vodách" a Lukáško unikol detskému domovou len vďaka Táni. Bačujú spolu ako sa dá. Láska v ich malom bytíku sa dá krájať, Táňa robí všetko pre to, aby sa malý zbavil traumy zo života s mamkou a aby sa konečne rozrozprával. Jej peňaženka permanentne zíva prázdnotou, sú dni, keď musia stačiť cestoviny a chlieb s margarínom. Tento vianočný príbeh vás oslovil veľmi, ľudia poposielali peniaze, Táňa naozaj nenachádzala slov pri ďakovaní. A prijala aj ponuku od jednej dobrej duše, ktorá Tani darovala ojazdené auto. Už sa nemusí báť cestovania v MHD s Lukáškom, ktorý máva nečakané zvraty v správaní. »»»Maturantka v mínuse

Aktuálny príbeh:
Maturantka v mínuse

Chcem pomôcť

Pri každom príbehu - pokiaľ je tento príbeh aktuálny - je uvedená možnosť pomoci, v prípade finančných darov aj heslo prostredníctvom ktorého, je možné poukázať na číslo účtu IBAN SK853100 0000 004040218205 prostriedky pre konkrétny príbeh. Ak heslo neuvediete, vyzbierané peniaze sú darované na aktuálny príbeh. Naša pomoc je však vždy výlučne adresná a konkrétna.

facebook fan page

Bez Vianoc

Aktuálny príbeh:
Bez Vianoc

Nota bene

Nota bene

V spolupráci s časopisom Nota bene prinášame každý mesiac konkrétny príbeh ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v ťažkej situácii.


pridajte sa k nám na Facebooku